Posted on

Wielu z nas rozpoczyna dzień od filiżanki kawy, która działa pobudzająco i pozytywnie nastraja. Na co powinno zwrócić się uwagę podczas zakupu kawy? Przede wszystkim na rodzaj ziaren, datę wypalania ziaren i cenę. Niestety większość z nas sugeruje się tylko ceną.  Która z kaw jest lepsza ziarnista, mielona czy rozpuszczalna?

Najlepszym wyborem będzie kawa ziarnista 100% Arabika.  Sam proces mielenia ziaren jest przyjemny, uwalnia ich smak i aromat, który unosi się w całym domu. Jeżeli posiadamy ekspres wysokociśnieniowy, to ekspres zmieli ziarna za nas. Wtedy powstaje najzdrowsza kawa dla organizmu zaparzana w temperaturze nieprzekraczającej 95 stopni Celsjusza. Posiadacze kawiarek i ekspresów przelewowych powinni zainwestować w wysokiej jakości młynek żarnowy, który nie przepali ziaren, a jedynie je rozdrobni.

Tak zmielone ziarna nadają się do przygotowania idealnej kawy. Zaparzanie kawy metodą tradycyjną, czyli wrzątkiem jest niezdrowe dla układu pokarmowego, ponieważ wytwarzają się kwasy. Czy kawa rozpuszczalna ma jakieś zalety? Trzeba przyznać, że kawę rozpuszczalną produkuje się z gorszej jakości ziaren. Ziaren, które są mniejsze i posiadają mniej kofeiny. Miłośników kawy nie orzeźwia i nie pobudza. Idealnie nadaje się do sporządzania letnich deserów, na przykład mochy frappe. Do jej przygotowania potrzeba kostki lodu, kawę rozpuszczalną, mleko, sos lub mus czekoladowy oraz kakao. Lód należy rozdrobnić za pomocą blendera, a następnie dodać kawę, sos i mleko. Wszystkie składniki wymieszać do połączenia i oprószyć kakao.

Właściwości pielęgnacyjne kawy

Ziarna kawy znalazły swoje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Kofeina jest głównym składnikiem balsamów do ciała o właściwościach wyszczuplających. Znacząco poprawia mikrokrążenie oraz działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Z powodzeniem ziarna kawy zwalczają niedoskonałości i nierówności skóry. Kofeina hamuje namnażanie komórek tłuszczowych i przyspiesza spalanie tłuszczu. Regularne stosowanie kosmetyków z kawą zmniejsza widoczność cellulitu. Skóra nabiera młodzieńczego blasku, jest jędrna i sprężysta. Na co jeszcze kofeina działa dobroczynnie? Na skórę pod oczami i cienie. Mikrokrążenie sprawia, że przepływ krwi jest sprawny, a cienie zostają zniwelowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *